
Bouwen zonder vanzelfsprekend beton
2 september 2025Innovation Impact Challenge: Biobased bouwmaterialen van Nederlandse bodem

Subsidie isolatiemateriaal en meer
Innovation Impact Challenge: Biobased bouwmaterialen van Nederlandse bodem
Ondernemers die biobased bouwmaterialen maken van Nederlandse biogrondstoffen kunnen meedoen aan de Innovation Impact Challenge. De aanvraagperiode loopt tot 23 september.
Nederland wil minder afhankelijk worden van (CO2-intensieve) bouwmaterialen uit het buitenland en de CO2-uitstoot in de bouwsector verminderen. Het gebruik van eigen duurzame, biobased bouwmaterialen draagt hieraan bij. Deze materialen leggen CO2 langdurig vast in gebouwen, bruggen en wegen en vervangen CO2-intensieve materialen, zoals beton, bitumen of minerale wol.
De Challenge draait om het verwerken van biogrondstoffen en plantaardige reststromen tot kansrijke, schaalbare (componenten voor) bouwmaterialen die op een termijn van 2 tot 3 jaar in de bouw kunnen worden toegepast. Liefst ook van minder gangbare gewassen zoals bijvoorbeeld zonnekroon, sorghum en miscanthus.
Omdat een rendabele businesscase vraagt om maximale waardebenutting van het gewas, wordt het toepassen van deelstromen buiten de bouw – zoals nutriënten, eiwitten of chemische bouwstenen – nadrukkelijk aangemoedigd, mits er minimaal één stroom naar een bouwmateriaal gaat.
Thema's
Deze challenge kent 2 thema's waarvoor ideeën ingediend kunnen worden:
1. Bioraffinage
Het scheiden en verwerken van biogrondstoffen tot bouwmateriaal en waardevolle nevenstromen. Naast de stroom waar u het bouwmateriaal van maakt, produceert u ook nevenstromen die verkocht kunnen worden.
2. Verwerken
Het efficiënt verzamelen, transporteren en vervolgens verwerken van biogrondstoffen met behulp van fysieke of chemische processen tot (een component voor) een bouwmateriaal.
Budget
Het ministerie van LVVN stelt voor deze Challenge voor fase 1 een budget van € 300.000 (inclusief btw) beschikbaar. Het maximale budget per haalbaarheidsonderzoek bedraagt € 30.000 (inclusief btw).
Voor fase 2 is voor het thema Bioraffinage € 900.000 (inclusief btw) beschikbaar; voor het thema Verwerken € 600.000 (inclusief btw). Maximaal € 300.000 (inclusief btw) is beschikbaar per project.
Op donderdag 11 september 2025 van 8:30 tot 10:00 uur is er een online informatiebijeenkomst met een toelichting op het thema van de oproep en het proces.